01 Temmuz 2015 Çarsamba

  • Anasayfa  >>
  •   Dünya  >>  Plastik Para Kullanacaklar

Plastik Para Kullanacaklar

Daha temiz, daha güvenli ve daha kullanışlı olacağı için o ülke, kağıt para yerine plastik banknot kullanımına başlıyor

18 Aralik 2013 16:37:00
Yazı :  
14 Punto 17 Punto

Plastik banknotlar 2016 yılında İngiltere Merkez Bankası tarafından dolaşıma sokulacak. Banka, polimer banknotların 100 yılı aşkın süredir kullanılmakta olan kağıt banknotlardan daha temiz ve daha güvenli olduğunu savunuyor. Değişiklik hakkında kamuoyunun tepkisini ölçmek için İngiltere'de çeşitli alışveriş merkezleri ziyaret edildi. Yaklaşık 13.000 kişiden geribildirim alındı.

Banka, polimer lehine olanların % 87 olduğunu, karşı olanların sadece % 6, olumlu ya da olumsuz bir fikri bulunmayanların oranınınsa % 7 olduğunu söyledi. Ancak, bazı kimseler banknotların çok kaygan olduğunu söylüyordu. Şimdilik 5 sterlinlik banknot ile başlayarak, yeni paranın kullanımı onaylandı.Yazar Jane Austen'ın resmini taşıyan 10 sterlinlik banknot yaklaşık bir yıl sonra plastik olacak.

Yeni banknotlar, polipropilen içeren ince, şeffaf ve esnek bir tabakadan yapılıyor. Yeni para sahteciliğe karşı koruma da sağlıyor. Banka, bu banknotların kağıt banknotlara göre 2,5 kat daha uzun süreyle kullanımda kalabileceğini söyledi.Bu paralara çamaşır makinesinde bir şey olmayacak; ancak yine de, ütü gibi aşırı ısı altında eriyecek. Yeni banknotların basımının maliyeti, başlangıçta daha fazla olacak. Ama Merkez Bankası, bunların daha fazla dayanıklı olması nedeniyle uzun dönemde kağıt banknotlardan daha ucuza geleceğini iddia etti. Yeni paralar halen dolaşımda olanlardan daha küçük boyutlarda olacak. Dolaşıma kademeli olarak sokulması, nakit makinesi operatörlerine ATM'leri, yeni ve küçük banknotlara göre değiştirme fırsatı verecek.

Plastik para kullanan başka bir ülke de Kanada.

BU HABERE YORUM YAPMAK İSTER MİSİNİZ ?
İsim Soyisim
Başlık
Detaylar
Güvenlik Kodu :
guvenlik
 
YORUMLAR
 
 
Facebook Sayfamız Google + Sayfamız

 
ANKETİMİZE KATILIN
Sizce Şampiyon Kim Olur?
Fenerbahçe
Galatasaray
Beşiktaş
Trabzonspor


Anasayfa
Künye
İletişim
Haber İhbar
Sitemizdeki yazi, resim ve haberlerin her hakkı saklidir. Izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanilamaz.